Страначко-државни терор: Како су демократе натерале власника Гласа јавности и штампарије да им опрости дуг од 10 милиона евра



"Глас ИНФО" је средином јуна 2003. године пустио акцептни налог Демократске странке за принудну наплату дуга за штампање листа Демократије из 1997. године и блокирао све рачуне демократа. Челници ДС су уместо да плате дуг или дају меницу као нови начин гаранције да ће дуг бити плаћен, покренули су све полуге власти - судове, пореску инспекцију , полицију - тврдећи да је налог фалсификат. Шест дана после блокирања рачуна експлодирао је аутомобил власника Гласа-ИНФО Радисава Родића а до краја године је добијао страшне претње по његов и животе његове породице да је под притиском потписао захтев ДС да се одриче права да по било ком основу наплати акцептни налог у вредности око 10 милиона евра и да га повлачи из наплате код НБС.

После демократских промена, 5. октобра 2000. године, веома кратко је трајала нада да ће се однос државе према медијима поправити и да ће се испунити давана обећања страначких лидера опозиције о стварној слободи медија.

Нова влада донела је јуна 2001. године одлуку да се из буџета врате паре које су отете медијима за време режима Слободана Милошевића. "Гласу јавности", "АБЦ графици" и "АБЦ продукту" враћено је само 0,25 промила од укупно нанесене штете.

На дан уручења чека, на питање власника Радисава Родића кад ће се разлика вратити њему и његовим фирмама, министар финансија Божидар Ђелић је рекао да ће то бити најкасније за месец дана. Прошли су месеци, године и упркос обећањима никада ништа није више враћено.

 Зоран Ђинђић

И премијер Зоран Ђинђић, крајем августа 2001. године, приликом посете редакцији „Гласа јавности“, обећао је власнику Родићу надокнаду као и измирење дугова Демократске странке за штампање дневног листа Демократија за чије је обезбеђење плаћања компанија добила акцептни налог ДС које је лично потписао Ђинђић.

Горан Весић и Горица Мојовић

На том састанку је договорено да човек за поверљиве послове премијера Горан Весић дође у "АБЦ Графику" како би се уврдила тачна висина дуга и начин исплате. Горан Весић је дошао у фирму заједно са Горицом Мојовић и тада је направљен обрачун и од стране представника ДС прихваћен износ дуга за штампање листа Демократија.

И поред договора Демократска страка 2001. године није измирила дуг.

Владан Батић, Владимир Беба Поповић и Жарко Кораћ

Следеће године, 5. септембра 2002. године, договорен је састанак код премијера Зорана Ђинђића на коме је требало да са разговара о враћању отетих пара за време борбе за демократске промене и о дуговима Демократске странке "АБЦ Графици". Уместо премијера власника компаније Радисава Родића је примио Владимир Беба Поповић коме су се придружили и министри Владан Батић и Жарко Кораћ. Претећим тоном, са позиције силе власти, уместо разговора о дуговима, они су тражили од власника "Гласа јавности" да лист промени стил и начин писања, а они ће се потрудити да држава надокнади оно што је Ђелић пре више од годину дана обећао. Родићу је Беба Поповић претио да може бити и ухапшен ако они оцене да је то у интересу државе. Кораћ је тврдио да је "Глас јавности" антидемократски, а Батић - да компанија не треба да очекује никакву њихову помоћ док не промени уређивачку политику листа.

Према новом Закона о платном промету од 1. јануара 2003. године платни промет прешао је у банке и укинути су акцептни налози као инструмент обезбеђења плаћања. Сви акцептни налози који су издати пре тог рока важили су још шест месеци, до 30. јуна, и морали се да буду замењени другим инструментима обезбеђења плаћања.

АБЦ Графика, која је већ седам година имала такву гаранцију од Демократске странке за дугове штампања листа Демократија, више пута је писмено обавестила челнике ДС Зорана Живковића, Чедомира Јовановића и Живорада Анђелковића да измире стари дуг или да дају менице као ново средство обезбеђења. Уместо измирења дуга или меница средином јуна стигла је порука од изасланика Чедомира Јовановића да дуг треба да плати „потписник акцептних налога“, односно покојни премијер Зоран Ђинђић који је убијен 12. марта те године испред зграде Владе Србије.

Када је почетком јуна пуштен акцептни налог за принудну наплату дуга и блокирани сви рачуни Демократске странке и њених огранака у Србији почиње ход по мукама власника АБЦ Графике Радисава Родића и терор Пореске полиције и осталих полиција.

После блокаде рачуна челници Демократске странке уместо да плате дуг употребили су све полуге власти како би "оцрниле" власника "АБЦ Графике". Тако су њихови адвокати објавили да је потпис Зорана Ђинђића на акцептном налогу фалсификован.

Полицији је наложено да покрене истрагу и ухапси власника "АБЦ Графике" због фалсификата. Радисав Родић и Славољуб Качаревић су крајем јула цео дан саслушавани у Градском СУП-у. Родић је чак подвргнут и испитивању на полиграфу и поред чињенице да је са собом донео документацију о акцептном налогу и спесимене потписа Зорана Ђинђића из НБС која недвосмислено доказује да се он потписивао латинично од 1994. до 2001, а ћирилично од 2001. године. Суочени са таквим доказима и инспекторима је постало јасно колико је неодржива измишљотина о фалсификату и одустали су од намере да напишу кривичну пријаву за фалсификат и Родића ухапсе.

До краја 2003. године власнику "АБЦ Графике" упућиване су страшне претње по његов и животе његове породице, па је на крају морао да прихвати захтев Демократске странке да потпише изјаву да се одриче свих потраживања у корист Демократске странке. Тачније, потписао је да се одриче права да по било ком основу наплати акцептни налог из 1997. године у вредности око 10 милиона евра и да га повлачи из наплате код Народне банке Србије.

Експлодирао Родићев аутомобил

Шест дана после пуштања акцептних налога и блокаде свих рачуна Демократске странке, у недељу 6. јуна, на паркингу ресторана "Авала", преко пута стадиона Црвене звезде, експлодирао је аутомобил власника "АБЦ Графике" Радисава Родића. Аутомобил који гори снимила је непозната скривена камера, а снимак се појавио на свим телевизијама у Србији непуних 20 минута после експлозије. Интересантно је и да су на место експлозије стигли прво новинари, па ватрогасци, а тек на крају полиција. Прва званична изјава портпарола МУП била је да је у аутомобилу експлодирала плинска боца. Касније је утврђено да никаква плинска боца није постојала. Случај није никад расветљен.

Ход по мукама због покушаја наплате дуга

Хронологија догађаја поводом пуштања на наплату акцептног налога Демократске странке у корист АБЦ графике (данашњи назив Глас-ИНФО) и опис проблема који су уследили по фирме у саставу АБЦ Продукта, АБЦ Графике, Гласа-ИНФО и Радисава Родића као власника, оснивача и издавача дневних листова Глас јавности и Курир и Славољуба Качаревића као директора АБЦ Графике, Глас-Инфо и главног и одговорног уредника Гласа јавности од 18.06. до 18.07.2003. године

- Компанија "Глас - ИНФО" је 18. јуна 2003. године послала допис Демократској странци с молбом да доставе нова средства обезбеђења, на износ од 216.364.069,75 динара, јер 30.06.2003. законски престају да важе акцептни налози који су примљени као средства обезбедења плаћања за штампања листа "Демократија".

ДОКАЗИ:
Фотокопија дописа бр. 31. од 18.06.2003. године;
Обрачун камате на потраживања од Демократске странка у износу од 216.364.069,75 динара;

- Пошто до 20. јуна нису добијена тражена нова средства обезбеђења, уобичајеном процедуром послат је вредносним писмом акцептни налог на редовну контролу Народној банци Србије, Одсеку за принудну наплату Стари град.

ДОКАЗИ:
Фотокопија потврде о пријему пошиљке;
Фотокопија акцептног налога;

НАПОМЕНА: Први од три добијена акцептна налога Демократске странке (бр. 44539231) послат је на наплату 7. августа 1997. године и он је наплаћен са десетомесечним закашњењем - 24. јуна 1999. На наплату послат је и други акцептни налог(бр. 44539371) али никада није реализован и његову судбину до данас нико не зна. Није реализован и нико компанију о томе ништа није обавестио.

- Народној банци Србије 20.јуна послат је Упит о стању наплате достављених акцептних налога , Одсеку за принудну наплату

ДОКАЗИ:
Фотокопија дописа од 20.06.2003. године;
Упит о стању наплате достављених акцептних налога Народној банци Србије, Одсеку за принудну наплату;

- Народна банка Србије 27. јуна, дописом бр. 3308 шаље исконтролисану веродостојност акцептног налога уз потврду да печат и потпис дужника одговарају печату и потпису на важећем картону депонованих потписа.

ДОКАЗИ:
Потврда НБС, Одсек за принудну наплату о исправности акцептног налога (печата и потписа на истом);
Фотокопија полеђине акцептног налога где је НБС оверила исправност потписа и печата;

- Исконтролисани акцептни налог однет је 27. јуна у Војвођанску банку на реализацију.

ДОКАЗ: Потврда о достави акцептног налога на наплату Војвођанској банци;

- Реализација акцептног налога почела је 1. и 2. јула и одобрен је текући рачун код Националне штедионице - банке. Добијен је извод бр. 5 из кога се види да су због недостатка средстава блокирани сви рачуни Демократске странке и свих њиних одбора по целој Србији.
Сав новац наплаћен акцептним налогом од Демократске странке отишао је на рачун Комерцијалне банке која је блокирала рачун АБЦ ГРАФИКЕ(ГЛАСА-ИНФО) за све недоспеле обавезе. ГЛАС-ИНФО као правно лице из необјашњивих разлога није обавештен о томе.

ДОКАЗ: Извод бр. 5;

- У 16,30 сати 2. јула на пријавницу компаније стигла је Привремена мера од Трговинског суда којом се забрањује реализација акцептног налога, на папиру који није личио на службени судски документ. Предузеће није добило тужбу и тада се није знало шта је основ тужбеног захтева Демократске странке као тужиоца.

ДОКАЗ: Привремена мера бр. XXXВИ-П-2923/03 Трговинског суда;

- У зграду предузећа, у Влајковићевој 8, стигла је 3. јула Тржишна инспекција, Републички инспектор рада и Еколошка инспекција, укупно осам разних инспектора тражећи АБЦ ГРАФИКУ као правно лице које је блокирало Демократску странку. Очигледно нису знали да је АБЦ ГРАФИКА променила назив и сада послује као ГЛАС-ИНФО а.д.

- У банчином изводу од 3. јула види се да су и даље блокирани сви рачуни Демократске странке у Србији због недостатка новца на главном текућем рачуну странке.

ДОКАЗ: Извод бр. 6;

- И следећег дана, 4. јула, инспекцијски органи, оркестрирано су наставили да раде тражећи АБЦ ГРАФИКУ, као правно лице, и даље не знајући да је то правно лице у међувремену променило назив у ГЛАС-ИНФО.

- Глас - ИНФО није добио тужбени захтев Демократске странке ни последњег дана рока за приговор на Привремену меру, па су адвокати морали да уложе приговор на основу Решења о привременој мери, не знајући шта је тужбени основ Демократске странке нити на какве се доказе позива у свом тужбеном захтеву.

ДОКАЗ: Приговор туженог бр. 37. од 04.07.2003. године;

- У међувремену сваки дан у компанију долазе разни инспектори и полицајци и траже разне извештаје постављајући разна питања о нашем пословању са Демократском странком и осталим већим дужницима.

- Предвече, 6. јула експлодирао је аутомобил Радисава Родића испред ресторана "Авала" код стадиона Црвене Звезде.

- Власник компаније Радисав Родић на позив МУП-а 7. јула одлази у Градски секретаријат у Улицу 29. новембар и обавља разговор са инспектором Дарком Лазовићем када одговара на сва постављена питања инспектора.

- Истог дана Радисав Родић затиче у фирми инспекторе МУП Србије којима правна и фиансијска служба даје документацију коју они фотокопирају и односе.

- ГЛАС-ИНФО 8. јула добија Тужбени захтев Демократске странке коју је ДС предала Трговинском суду 2. јула 2003. године, шио се види из печата о пријему Тужбеног залитева. Остаје дилема зашто уз привремену меру Трговински суд није послао и овај Тужбени захтев заведен код суда под бр. П 2923/03. Вероватно да се не би видели приложени докази и сама неоснованост тужбеног захтева приликом изјашњавања туженог ГЛАСА-ИНФО као приговор на изречену привремену меру. Истог дана инспектори и МУП настављају свој посао у свим фирмама.

ДОКАЗ: Тужба Демократске странке ради повраћаја акцептних налога П 2923/03;

- Инспектори и МУП 9, 10, и 11. јула раде свој посао стим што су од служби предузећа чији су сувласници породица Родић или АБЦ ПРОДУКТ траже списак свих правних лица, предузећа у којима породица Родић или АБЦ ПРОДУКТ директно или индиректно имају учешће у капиталу . Исто то је тражено у јеку највећег прогона Родића, ГЛАСА ЈАВНОСТИ, АБЦ ГРАФИКЕ, АБЦ ПРОДУКТА и осталих предузећа где су сувласници породица Родић или АБЦ ПРОДУКТ.

НАПОМЕНА: У августу 2000. исто то је, преко МУП у Панчеву, тражила председница ЈУЛ Мирјана Марковић. Она је од полиције захтевала да од Радисава Родића под принудом добију захтевани списак. То се сада поновило, непуне три године после захтева Југословенске левице и Мирјане Марковић.

- Од Трговинског суда 14. јула стиже одговор Демократске странке на наш приговор по привременој мери Трговинског суда у Београду.

ДОКАЗ: Одговор на приговор бр. XXXВИ П 2923/03;

- Дана 15.07.2003. године, добијамо решење Трговински суд 15. јула доставља решење којим се одбија приговор ГЛАС-ИНФО и усваја нова привремена мера којим се блокира текући рачун предузећа, што у свом тужбеном захтеву није тражила Демократска странка.

ДОКАЗ: Решење о одбијању приговора туженог бр. ВИ-Ипв (П) 72/2003;

- Компанија се истог дана, 15. јула, обраћа Државном тужиоцу Републике Србије са Захтевом за заштиту законитости због прекршаја Трговинског суда из тачке 17.

ДОКАЗ: Предлог за улагање захтева за заштиту законитости бр. 40. од 15.07.2003;

- Глас-ИНФО се такође обраћа и председнику Трговинског суда у Београду са захтевом да се груба грешка суда исправи.

ДОКАЗ: Допис бр. 41. од 15.07.2003. године, председнику Трговинског суда у Београду;

- Прегледом Тужбеног захтева и спесимена потписа утврђује се да се покојни Зоран Ђинђић на картону рачуна Демократске странке потписивао латиницом. Почетком 2001. године, картон је промењен, као и потпис покојног Зорана Ђиндића који је сада ћирилични (тада је дошло до законске промене ознаке, седишта и места жиро рачуна).

ДОКАЗИ:
Фотокопија картон депонованих потписа од 01.02.1994. који је важио на дан издавања акцептног налога, латинична верзија; 
Фотокопија картона депонованих потписа од 06.02.2001. ћирилична верзија;

- Истог дана 15. јула, утврђује се да је Демократска странка у свом доказу, спесимен потписа на картону депонованих потписа, уз Тужбени захтев приложила фотокопију картона од 06.02.2001. године, када је покојни Зоран Ђиндић депоновао ћирилични потпис, што се види и из прилога уз Тужбени захтев копије ОП обрасца овереног 27.02.2001. године.

Демократска странка као доказ у свом тужбеном захтеву за издавање привреме мере свесно суду поднела неправоваљан документ приказујући документ из 2001. године, као важећи документ из 1997. године, а све са циљем да би се суд убедио да донесе такву штетну привремену меру по ГЛАС-ИНФО.

- Имајући у виду створену заблуду код Трговинског суда о стварном стању у Тужбеном захтеву Демократске странке, поднет је Захтев Народној банци Србије, Одсеку за принудну наплату да изда фотокопију спесимена потписа Демократске странке који је важио на дан издавања акцептног налога.

Петнаестог јула послат је и допис Народној банци Србије, директору Оделења за принудну наплату да нам помогне да предузеће Глас-ИНФО добије фотокопију картона спесимена потписа Демократске странке, који је важио на дан издавања акцептног налога.

ДОКАЗ: Захтев НБС, Одсеку за принудну наплату хр. 38. од 15.07.2003 и захтев за помоћ за издавање фотокопије спесимена бр. 39. од 15.07.2003;

НАПОМЕНА: Утврђено је да у НБС постоје два депонована картона Демократске странке. Први од 01.02.1994. године, а други од 16.02.2001. године. Први депоновани картон је са латиничним потписом покојног Зорана Ђинђића а други картон ћириличним потписом. Чему су ова два различита потписа служила није јасно али је ово евидентно. Због тога се Глас-ИНФО обратио за помоћ и НБС Одеску за принудну наплату Стари град и њиховој дирекцији у Поп Лукиној улици, имајући у виду да је Демократска странка странка на власти и да може утицати на то да се изгуби и овај кључни доказ, исто као што се изгубио и претходни акцептни налог дат на наплату тадашњем ЗОП Стари град.

- Из полиције 16. јула позивају директора ГЛАСА-ИНФО Славољуба Качаревића да буде у компанији заједно са власником и да нађе Радисава Родића, јер ће они одмах доћи. Инспектори стижу врло брзо и обаљају разговор са Славољубом Качаревићем, Радисавом Родићем и Драганом Влаховићем.
На крају свих питања састављају листу документације коју до сутра до 12,00 сати Радисав Родић и Славољуб Качарцвић морају да донесу у полицију, њима лично.

Инспектори неколико пута напомињу да овај посао мора да се схватити као врло хитан и неодложан, јер од њих то захтева тужилац по кривичној пријави Демократске странке, ради фалсификата неког акцептног налога. Растајемо се на крају радног времена уз договор да ћемо им сутра донети тражену документацију и да ћемо се код њих кратко задржати.

Зграда Полицијске управе Београда

- Следећег дана Радисав Родић и Славољуб Качаревић око 12 сати долазе у Градску полицију код инспектора Јовановића и Комљеновића и предају документацију. Пошто су све тражено донели Родић И Качарцвић су замолили да се пожури јер у 12,45 сати треба да иду на сахрану. И тада улазе неки нови полицајци и траже да се одмах иде на полиграф на околности фалсификовања акцептног налога који је пуштен на наплату Демократској странци. Радисав Родић и Славољуб Качаревић траже да оду на сахрану свом блиском рођаку, Родићевом ујаку, Качаревићевом стрицу.
Полицајци питају шефове а они одговарају да Качаревић може да иде и да мора да се врати до 16.00 сати, а Радисав Родић не може да иде већ мора одмах да иде на полиграф на пети спрат.

- Власника Радисава Родића после извесног времена одводе на полиграф где процедура чекања, припреме и самог рада на полиграфу траје више сати. На полиграфу Родићу се постављају разна питања у вези акцептног налога Демократске странке, његовом фалсификату и његовом учешћу у наводном фалсификату акцептног налога и његовом наводном штампању у штампарији АБЦ ГРАФИКЕ.

Кад је завршена серија питања о акцептном налогу почиње серија питања око експлозије аутомобила - да ли сумња у некога конкретно. На крају је више пута узастопно питан да ли зна ко је то могао да уради. Побројани су као могући чиниоци многа имена фирми, власника фирми, лица, страначки прваци или људи из врха странака. Питали су да ли су то можда неки пословни људи из Крагујевца.

После завршетка полиграфа Радисава Родића одводе у канцеларију Јовановића и Комљеновића где Радисав Родић наставља да даје писмену изјаву, коју завршава после 18,00 сати. Тада га један од инспектора одводи код Дарка Лазовића да настави саслушање и сада да одговара на његова питања. Радисав Родић је замолио Лазовића да пита свог шефа да се испитивање прекине и настави сутра јер је тога дана у полицији провео више од осам сати. Шефом је то одобрио, под условом да сутра ујутро Радисав Родић дође одмах у Градску полицију.

Радисав Родић је 18. јула, у 08,45 сати ушао код инспектора Дарка Лазовића и давао изјаву све до после 14.30 сати.

ДОКАЗ: Фотокопија службене белешке дате изјаве;

У исто време службе ГЛАС-ИНФО припремале су документацију - фактуре, обрачуне везане за штампање листа "Демократија" по захтеву полиције јер је то тражено као јако хитно иако је од тада прошло шест година. Родић је полицији донео део копираних фактура и отпремница објашњавајући им да финансијска служба и даље припрема, копира и слаже постојећу документацију а уједно је полицију упутио да исто потраже и код Демократске странке имајући у виду да је АБЦ ГРАФИКА прогоњена, одвођена у стечај и да је од стране бившег режима део документације заплењен током прогона и стечаја.
Полици ја је звала и Славољуба Качаревића као директора и од њега исто захтевала што је Качаревић и прихватио да се уради. Све оно што се буде могло припремити И доставити од документације коју финансијска служба буде пронашла по захтеву полиције.
Финансијска служба ће у понедељак 21. јула, наставила са радом на проналажењу од полиције захтеване документације.

НАПОМЕНА: У сву ову "заврзламу" није ушла Пресуда II кП-бр. 4018/94 из 1994. године, по којој је Демократска странка остала дужна тадашњој АБЦ Штампарији, касније АБЦ ГРАФИЦИ а данашњем ГЛАСУ-ИНФО вишемилионску суму новца такође за штампање листа "Демократија" пре 1994. године.

 

Датум: 2017-08-14 11:23:25


Допуни Досије